Z-MaT TN500-450 Siemens Shop Turn
سال ساخت
۲۰۲۵
وضعیت
جدید
موقعیت
Neustadt am Rübenberge آلمان
CNC turning and milling center Z-MaT TN500-450 Siemens Shop Turn
more Images
YouTube video
اطلاعات دستگاه
نام دستگاه:
CNC turning and milling center
تولید کننده:
Z-MaT
مدل:
TN500-450 Siemens Shop Turn
سال ساخت:
۲۰۲۵
وضعیت:
نو
قیمت و مکان
موقعیت:
Am Weinberge 1A, 31535 Neustadt, Deutschland آلمان
به‌روزرسانی:
آخرین به‌روزرسانی در ۲۶.۱۲.۱۴۰۴
توضیحات
Z-MaT TN500-450 Siemens 828 D ShopTurn, 15" Touch
35° Slant Bed, CNC Turning Center, with Tailstock
C-Axis, hydraulic brake with driven tools,
Linear roller guides on all axes
with linear robot and magazine
Max. Swing Diameter: 550 mm
Max. Turning Diameter: 360 mm
Max. Turning Length: 450 mm
Rapid Traverse X/Z: 20/20 m/min
Turret: 12 stations, BMT45
of which 12 are driven
Max. Turret Speed: 4000 rpm, 3 kW
Spindle
Chuck Diameter: 254 mm
Spindle Nose: A2-8
Max. Bar Capacity: 75 mm
Spindle Bore Diameter: 86 mm
Drive Power, Direct Drive: 22/30 kW
Max. Spindle Speed: 3,000 rpm
Tailstock Diameter: 110 mm / MT 5