DN Solutions PUMA2600 SLYB II
EXW VB به اضافه مالیات بر ارزش افزوده
سال ساخت
۲۰۲۲
وضعیت
کارکرده (کاملاً عملیاتی)
موقعیت
Jasionka لهستان
CNC lathe DN Solutions PUMA2600 SLYB II
more Images
DN Solutions PUMA2600 SLYB II
DN Solutions PUMA2600 SLYB II
DN Solutions PUMA2600 SLYB II
DN Solutions PUMA2600 SLYB II
DN Solutions PUMA2600 SLYB II
DN Solutions PUMA2600 SLYB II
اطلاعات دستگاه
نام دستگاه:
CNC lathe
تولید کننده:
DN Solutions
مدل:
PUMA2600 SLYB II
شماره دستگاه:
Puma 2600
سال ساخت:
۲۰۲۲
وضعیت:
بسیار خوب (کارکرده)
قابلیت عملکرد:
کاملاً عملیاتی
ساعات کارکرد:
۷٬۸۰۰ h
قیمت و مکان
موقعیت:
Jasionka, لهستان لهستان
تماس بگیرید
جزئیات فنی
قطر تراشکاری بر روی کشویی عرضی:
۶۳۰ میلی‌متر
طول تراشکاری:
۱٬۲۴۵ میلی‌متر
قطر تراشکاری:
۳۷۶ میلی‌متر
سوراخ اسپیندل:
۱۰۲ میلی‌متر
حداکثر سرعت اسپیندل:
۲٬۸۰۰ دور/دقیقه
توان موتور اسپیندل:
۲۶ وات
نوع جریان ورودی:
سه فاز
تولیدکننده کنترلر:
FANUC
تعداد اسپیندل‌ها:
۲
ساعت کارکرد اسپیندل:
۷٬۸۰۰ h
تعداد جایگاه‌ها در مگزین ابزار:
۱۲
تجهیزات:
نقاله براده
به‌روزرسانی:
آخرین به‌روزرسانی در ۰۷.۰۲.۱۴۰۵
توضیحات
TECHNICAL DATA according to manufacturer’s specification:
1) Capacity
Swing over bed: 680 mm
Swing over cross slide: 630 mm
Max. turning diameter: 376 mm
Recommended turning diameter: 315 mm
Max. turning length: 1245 mm
Max. workpiece weight (incl. chuck): In chuck: 500 kg (with support: 1000 kg)
Bar capacity in spindle: 102 mm
2) Main Spindle
Chuck: 315 mm
Spindle nose: A2#11 ASA
Front spindle bearing diameter: 160 mm
Spindle bore: 115 mm
Chuck through hole: 103 mm
Spindle motor power (S3-25%/S6-60%/S1 Continuous): 26/22/18.5 kW
Spindle speed range: 2 - 800 rpm
Max. spindle torque (S3-15%): 1123 Nm
Power transmission: Belt
3) Sub-Spindle
Chuck: 175 mm (optionally 210 mm)
Spindle nose: A2#5 ASA
Spindle bore (diameter): 62 mm
Sub-spindle cylinder bore: 50 mm (H8)
Spindle motor power (continuous/30 min): 7.5/5.5 kW
Sub-spindle speed range: 4,500 rpm
Max. spindle torque (30 min): 85 Nm
Power transmission: Belt
4) Axis Travel
X axis: 260 mm
Z axis: 1350 mm
Y axis: 105 (±52.5) mm
B axis: 1350 mm
C axis (1, 2): 360° (0.001° increments)
Rapid traverse:
X axis: 30 m/min
Z axis: 30 m/min
Y axis: 10 m/min
B axis: 30 m/min
C axis: 200 rpm
5) Bed and Saddle
Slant bed, tilt angle: 30°
Bed guideway (Z axis): 437 mm
Saddle (X/Y axis): 321/325 mm
Sub-spindle stroke: 335 mm
6) Tooling System
Tool holders: BMT 65P
Number of tools: 12
Tool size: 25 x 25 mm
Max. drill diameter: 50/32 mm (main/sub-spindle)
Driven tool motor power (5 min/Cont): 7.5/1.5 kW
Driven tool speed: 5,000 rpm
Driven tool max. torque: 95.5 Nm
Driven tool collets (ER32): Φ3–Φ20mm (option)
Turret indexing time: Single position: 0.15 s (1.2 s full station)
Max. driven tool drilling diameter: φ20 mm, M20 x P2.5
7) Hydraulic System
Tank capacity: 20 l
Flow rate (60/50 Hz): 25 / 20.8 l/min
Power/Pressure: 2.2 kW x 5.0 MPa
8) Coolant
Tank capacity: 250 l
Flow rate: 30 l/min
Power/Pressure: 0.7 kW x 0.15/0.1 MPa (60/50 Hz)
9) Machine Accuracy
Positioning: 0.01 mm
Repeatability: 0.02 mm
C Axis Positioning: 0.0167°
Linear repeatability (axes X/Z/Y): ±0.002/±0.003/±0.003 mm